День башкирского языка

Указ о Дне башкирского языка

Концепция проведения Дня башкирского языка

Приказ МОАУ СОШ села Амзя О Дне башкирского языка

1 день. 7 декабря в рамках празднования Дня башкирского языка в 2021 году дан старт марафону «Семь шагов», построенного на основании «Назиданий» башкирского поэта и просветителя М. Акмуллы.

Первый день марафона прошел под девизом "Башкирский язык - духовный язык". Для обучающихся была проведена торжественная линейка и открытый урок, на котором ученики рассуждали над вопросом "Какой он духовный человек? #башҡорттелекөнө2021марафон#деньбашкирскогоязыка2021марафон

2 день. 8 декабря в СОШ села Амзя прошёл второй день марафона «Назиданий»  под девизом «Башкирский язык – зеркало души». Обучающиеся 7-9 классов читали стихотворения М. Акмуллы на родных и иностранных языках.#башҡорттелекөнө2021марафон#деньбашкирскогоязыка2021марафон#СОШАмзя #роднойнефтекамск

Стихотворение М.Акмуллы на башкирском языке

Стихотворения М.Акмуллы на немецком языке

Стихотворения М.Акмуллы на английском языке

Стихотворение М.Акмуллы на татарском языке

9 декабря прошел третий день марафона под девизом «Башкирский язык- язык ума».  Обучающиеся изучали один из жанров устного народного творчества – пословицы. В каждой пословице сокрыта глубокая мудрость, способная раскрыть сущность многих вещей. Мәҡәлдәрҙә халыҡ аҡылы. Аҡыл көстө еңә. Аҡыл төбө- тәжрибә.  Аҡыл һатма, үҙеңә ҡалмаҫ.  Аҡыл эйәһен табыр.  Аҡыл - алтын.  Аҡыллыға ым да етә.  Аҡыл йәштә түгел, башта. Аҡылды сәсеп үҫтермәйҙәр.  Аҡылды аҡсаға һатып алып булмай. Аҡылдың юлдашы - бәхет. Аҡылыңды өскә бүл;берен һөйлә, икеһе эстә торһон.

Пословицы на башкирском языке

4 день. 10 декабря девиз дня "Умеете ли Вы быть благодарным?
 Башҡорт теленә рәхмәтлемен, шөкөр... "Башҡортостан - башҡорт иле.  Башҡортостан Уралда урынлашҡан.  Был ерҙәр борон - борондан башҡорттарҙың тыуған төйәге булған. Башҡортостанда бейек тауҙар, ҡуйы урмандар, сәскәле яландар, тәрән күлдәр, мул һыулы йылғалар бар. Башҡортостанда бик күп милләт кешеләре йәшәй. Һәр башҡорт үҙенең туған теле - башҡорт телен өйрәнә. Башҡорт теле аша күп нәмәләр беләбеҙ.  Башҡорт теленә рәхмәтлемен.  Рәхмәт һиңә башҡорт телем, рәхмәт һиңә тыуған ерем!

11декабря девиз дня Башкирский язык - вежливый язык.
Беҙ Айгиз Баймөхәмәтовтың " Урам балалары" исемле повесын уҡыныҡ.  Был повеста берәҙәк  балаларҙың  фвжиғәле яҙмыштары сағыла.  Әҫәрҙең төп геройы Данил. Ул яҡты хыял, изге өмөт  ҡасан да булһа  яуызлыҡты еңеренә ышанып йәшәй. Повесть һуңында Данил бәхетле булып ҡала.
Авторҙың шулай уҡ "Таҫма", "Урын"  исемле хикәйәләрен дә уҡыныҡ. Был хикәйәләрҙә әхлаҡи мәсьәләләр күтәрелә.

Обучающиеся 7 класса были посвящены в «шаймуратовцы»

Посвящение в "шаймуратовцы"

12 декабря прошел шестой день марафона под девизом "Башҡорт теле - сабырлыҡ теле" / " Башкирский язык - язык терпения, мудрости". Ученики пробовали свои силы в стихосложении на башкирском языке.

#башҡорттелекөнө2021марафон
#деньбашкирскогоязыка2021марафон

Уҡытыусыма.
Аң һәм белем биргән кеше
Һәр саҡ булалыр сабыр
Ауыр булһа ла эше
Һәр ваҡыт яйын табыр
Ауыр булһа ла  һөнәре
Йәлләмәй ул бар көсөн
Уҡытыусы күрһәтә юл
Яҡты киләсәк өсөн

Әсәйемә.
Иң ҡәҙерле һин кеше
Булаһың  бик сабыр
Һинең  һәр бер эшең дә
Һәр саҡ урынын табыр
Алдым ҡәләм һәм ҡағыҙ
Торманым оҙаҡ уйлап
Матур -матур һүҙҙәр яҙҙым
Әсәйемә бағышлап.

13 декабря девиз дня Башкирский язык искренний язык.  Башҡорт теле - ихлас тел. Открытки и тексты на башкирском языке. Халыҡтың иеле - уның тормошоноң иң матур, мәңге шиңмәй, мәңге һулымай торған сәскәһе ул. Телдә бөтә халыҡ сағыла.  Тыуған илдең күге, һауаһы, уның баҫыуҙары, яландары, урмандары, тауҙары, йылғалары, күлдәре, ҡышҡы бурандары һәм йәйге ямғырҙары уның йырҙарында, моңло көйҙәреендә, сәсәндәр ижадында яңғырай. Хәҙерге башҡорт теле - һәр яҡлап үҫкән телдәрҙең береһе. Туған  телдә халыҡтың тормошо һәм уның Тыуған илгә ҡайнар мөхәбәте сағыла.  Дан һиңә ҡөҙрәтле башҡорт телем! Дан һиңә ҡәҙерле Тыуған илем!

В 8в классе педагогом- библиотекарем проведён урок "Жизнь и творчество М. Акмуллы", на котором ученики изучали его стихотворения.

14 декабря День башкирского языка.  Башҡорт иеле көнө! В 6 х классах прошел открытый урок на тему:"Акмулла - поэт и просветитель".  В 7 х классах просмотрели фильм о жизни и творчесте М. Акмуллы, также читали его стихотворения на башкирском и на русском языках.